SPOLU: Snad premiér konečně pochopil, že je potřeba jednat, opět přinášíme na stůl návrhy na řešení krize

14. 2. 2021

Lídři stran koalice SPOLU v neděli ráno zopakovali nutnost jednání mezi opozicí a vládou. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zároveň zveřejnily pětibodový plán pro cestu ze stávající krize. Klíčová je podle nich krizová legislativa, návrat dětí do škol, zrychlení očkování, dostupné testování a dodržování protiepidemických opatření.

„Bezradnému premiérovi to ulehčíme, předkládáme jasný a pochopitelný plán na následující týdny. Právě premiér Babiš je tím, kdo hazarduje se zdravím všech Čechů. Žádný plán na zvládnutí situace nemá a pro řízení země během pandemie hledá partnery marně. Za to si najde dostatek času na schůzky s Danielem Landou a cesty za Sputnikem do Maďarska a Srbska. To musí skončit,“ uzavírá předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Snad už i premiér konečně pochopil, že jednání s opozicí je pro zvládnutí pandemie nutné. Nelze pořád jen prodlužovat nouzový stav. Nefunguje to, patříme k nejhorším v Evropě. Ve spolupráci s našimi hejtmany jsme přiměli vládu po měsících nečinnosti k jednání o úpravě krizové legislativy. Ale to nestačí. Proto jsme připravili 5bodový plán, jak teď postupovat. Obsahuje návrh na úpravu opatření, která nefungují a nejsou spravedlivá, ale také cestu k rychlejšímu očkování a dostupnějšímu testování,“ říká předseda ODS Petr Fiala.

„Když jdete s infarktem k lékaři, taky nečekáte, že dostanete kompletní sádrové lůžko na čtyři měsíce. Na rozdíl od vlády nechceme paralyzovat celou společnost v nefungujících opatřeních. A že nejsou účinná, uznal i sám premiér. Chceme se naučit bezpečně fungovat i během pandemie. Proto lidi musíme motivovat k tomu, aby jí sami cíleně předcházeli hlavně na místech s nejvyšším rizikem přenosu nákazy a se současným dodržováním opatření. To je cesta, po které bychom se měli vydat, a kterou můžeme všichni zvládnout. Stačí se podívat do Rakouska, kde v době Vánoc byla situace horší než v ČR a rakouská vláda přesto dokázala nastavit opatření tak dobře, že zabrala a země se nyní začíná vracet k fungující společnosti,“ uvádí předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

SPOLU COVID ZVLÁDNEME – 5 BODŮ PRO CESTU Z KRIZE

1. Přijetí funkčních nástrojů i bez nouzového stavu

 • Pandemický zákon. Nouzový stav není  řešením situace. Pokud v nouzovém stavu (NS) budeme pokračovat, budeme po 14 dnech znovu ve stejné situaci, jako jsme nyní. Nutnou podmínkou je úprava právního rámce. Je patrné, že celou řadu opatření lze řešit bez NS, pro některé oblasti (zrychlené nákupy antigenních testů nebo jiného zdravotnického materiálu) je potřeba stanovit nová pravidla. Vláda musí do týdne představit vlastní mimořádný pandemický zákon cílený na řešení COVID-19, nebo projednat a v legislativní nouzi poslat k projednání opoziční návrh pandemického zákona.
 • Nutné zjednodušení a urychlení kompenzačních nástrojů a zvýšení pomoci pro ty, kteří nadále nemohou vůbec provozovat své živnosti. Ideálním nástrojem je odškodňovací zákon.
 • Oba zákony je nutné schválit do 14 dnů, aby nouzový stav již nebyl dále potřebný, jsme připraveni jednat kdykoli na mimořádné schůzi Sněmovny i Senátu.

2. Zrušení sporných a neférových opatření

 • Postupné navrácení dětí do škol se zajištěním šetrného testování (např. ze slin) – nejpozději od 1. 3. 2021
  • Okamžitě vybavit učitele respirátory FFP2 a přednostně je očkovat
  • Nejprve umožnit docházku pro celý první stupeň ZŠ a poslední ročníky škol
  • Umožnění praktického vzdělávání na odborných školách s respirátory FFP2 a individuální výuky na ZUŠ
 • Otevření maloobchodů a služeb s podmínkou povinného použití respirátorů FFP2 pro obsluhu a dodržení dalších hygienických opatření (max. omezený počet zákazníků na prodejní ploše)
 • Ukončení zákazu nočního vycházení
 • Zrušení povinného omezení úředních hodin (nechme rozhodnutí na konkrétních úřadech) s podmínkou povinného použití respirátorů FFP2 pro úředníky na přepážkách
 • Zlepšit spolupráci se sousedními státy, aby se neuzavíraly pro příjezdy Čechů, zvláště s ohledem na pendlery (za dodržení podmínek testování atd.).
 • Ukončení omezení v podobě testu před vstupem do republiky pro návrat Čechů zpět do republiky (otestování po příjezdu je rozumnou alternativou).

3. Zrychlení očkování

 • Hledat veškeré dostupné cesty k nákupu dalších vakcín schválených EMA
 • Urychlit distribuci vakcín se spravedlivým rozdělením po celé ČR
 • Zajistit funkční registraci a evidenci očkovaných
 • Zajistit transparentní informování o postupu očkování
 • Zajistit elektronický průkaz očkování – bude použitelný namísto negativního testu např. při návštěvách v zařízení  sociálních  služeb

4. Dostupné testování

 • Zachovat možnost bezplatného testování antigenními testy každé tři dny a výrazně navýšit kapacity (dostupnost volného termínu v každém okresním městě do tří dnů)
 • Zajistit šetrné testy (např. ze slin) pro školy, pro další veřejné instituce (např. při vstupu na úřady, do muzeí, galerií) a pro sportovní kluby

5. Dodržování pravidel

 • Mixem motivačních a represivních opatření, např. pozitivně testovaní musí dostat dorovnání do výše svého platu, aby zůstávali v karanténě,  zavést příspěvek zaměstnavatelům za lidi na home office, ale je zapotřebí i důsledné vymáhání některých povinností, což se hlavně týká používání ochranných pomůcek
 • Zavést cílená opatření pro omezení šíření Covid 19 na pracovištích, nyní chybí  vládní podpora vybavení zaměstnanců ochrannými pomůckami a metodická podpora ze strany KHS

VLADAN VANĚK, TISKOVÝ MLUVČÍ TOP 09

>